En Hızlı DNS

MAC DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Yasaklı sitelere giriş yapamayan kullanıcılar; DNS ayarını değiştirerek bu sorunun üstesinden gelme fırsatı buluyorlar. Özellikle son dönemde sosyal medya kanallarına girişin de sürekli olarak engellenmesi; internet kullanıcılarına bu sorunu fazlası ile yaşatıyor. Bir süre önce Twitter ve Youtube gibi dünya devi sosyal medya kanallarına giriş; ülkemizde yasaklanmıştı ve kullanıcılar bu tür sitelere giriş yapamıyorlardı. Aynı şekilde Facebook’a girişin de engellendiği dönemleri hatırlıyoruz. Bunun gibi birçok farklı siteye giriş de yine yasaklanmış olabilir. Ancak artık bunu dert etmenize gerek yok.

Zira basit bir işlemle DNS ayarını değiştirerek istediğiniz web sayfasına anında giriş yapabileceksiniz. Üstelik DNS ayarını değiştirmeniz 2-3 dakikanızı alacak. Farklı Windows sürümlerin karşımıza çıkan DNS değiştirme olayı; MAC sürümünde de yine karşımıza çıkıyor. MAC DNS ayarları için de yine birkaç adımı takip etmeniz ve 2-3 dakikada DNS ayarını değiştirmeniz mümkün olmaktadır. Basit birkaç adımla birlikte DNS ayarını değiştirerek MAC sürümlü bilgisayarlarınızdan artık istediğiniz siteye anında giriş yapabileceksiniz.

MAC DNS adresleri için; öncelikle bilgisayarın ekranından sol üst bölümde yer alan Apple sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza Apple simgesinin yer aldığı bir pencere açılacak ve buradan System Preferences’e tıklayacaksınız. Aşağıdaki resimde de bunu net bir şekilde göreceksiniz.

System Preferences sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza bir sayfa açılacak ve açılan sayfadan Network butona tıklayacaksınız.

Bu butona tıkladıktan sonra da karşınıza yeni bir sayfa açılacak ve burada da Built-in Ethernet’i işaretleyip, ardından Configure basacaksınız.

Configure butonuna tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir sayfa daha açılacak ve açılan bu sayfadan da TCP/IP sekmesine tıklayacaksınız. MAC DNS değiştirme için; açılan ekrandaki kısma bir DNS sunucu adresi yazabilirsiniz. Bu şekilde yasaklı sitelere kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. DNS ayarınızı değiştirmek için yine internet üzerinden hazır DNS adreslerinin yazılı olduğu platformlardan yardım alabilirsiniz ya da varsa kendi aklınızdaki DNS adresini yazabilirsiniz. Youtube, Twitter ve Facebook gibi dünya devi sosyal medya sitelerinin yasaklandığı dönemlerde artık siz bu ortamlardan geri kalmayacaksınız. DNS’nizi hemen değiştirerek, kolaylıkla bu sitelere girebileceksiniz. Aynı şekilde diğer yasaklı sitelere de bu şekilde basit bir yöntemle DNS adresinizi değiştirerek rahatlıkla giriş yapabileceksiniz.

İnternet kullanıcılarının yasaklı sitelere giriş yapmalarına engel olan otomatik DNS ayarı; manuel olarak bu şekilde yapılmaktadır ve bu sayede istenildiği zaman, her ne kadar yasaklı da olsa, istenilen siteye giriş yapılabilmektedir. İnternet kullanıcılarının, internette rahat bir şekilde gezinebilmelerine olanak sağlayan DNS ayarı değiştirme olayı; internetten mahrum kalmanızı önlemektedir. Bugüne kadar pek çok kez ülkemizde birtakım sitelere giriş engeli ile karşı karşıya kaldık; ancak bu şekilde bu sorunu çözerek, istediğimiz sitelere giriş yapabiliyoruz.

Alternatif DNS Sunucuları
195.175.39.39
195.175.39.40
208.67.220.220
208.67.222.222

193.140.100.210
193.140.100.215

156.154.70.22
156.154.71.22

212.159.13.49
212.159.13.50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir